تحقیق و توسعه (R&D)

 

هدف از تأسیس واحد تحقیق و توسعه
 
   همانطوریکه استحضار دارید، محیط کسب و کار امروز با تغییرات تکنولوژی از یکسو و تغییرات نیازها و خواسته های بازار از سوی دیگر، مواجه است، بطوریکه تغییرات سریع در این حوزه سبب شده است، مدیران همزمان دو هدف متضاد را در دستور کار قرار دهند و برای تحقق آنها تلاش کنند. این دو هدف عبارتند از: ثبات و تغییر، زیرا از یک طرف باید برای حفظ و ثبات وضع موجود و از طرفی دیگر برای تغییر وضع موجود، اقدام نمایند و خود را برای رویارویی با تغییرات آینده، آماده نموده و بدین ترتیب حضور خود را در بازار، تداوم بخشند.
 
   تحقق اهداف فوق، مستلزم افزایش قابلیت ارزش آفرینی بنگاه از طریق دانش‌پایه نمودن تصمیمات و علمی کردن مدیریت است. سال‌هاست که این واقعیت در کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان، مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل در طی چند دهه گذشته سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه (R&D) بعنوان پایه و اساس مدیریت علمی در بنگاه‌ها، بصورت تصاعدی در حال افزایش است، تا جائی‌که امروز گفته می شودکه تنها بنگاه‌هایی قادر به ادامه حیات و رقابت‌پذیری در آینده هستند که بتوانند سهم دانش را در تولیدات خود، افزایش دهند. بر همین اساس در شرکت های دانش بنیان، مدیریت بر اساس استراتژی بلندمدت خود در پیشبرد اهداف شرکت، فعالیت علمی شرکت مبنی بر توسعه و گسترش R&D، طرح فراگیری را برای تسهیل دستیابی مدیران فرهیخته، به تأسیس واحد تحقیق و توسعه، مبذول دارد.
 
   جنبه «پژوهشي» اين فعاليت‌ها ممكن است متضمن هر گونه كوششي براي افزايش اطلاعات مربوط به پديده‌هاي طبيعي مرتبط با فعاليت‌هاي مؤسسه باشد. جنبه «توسعه» آن نيز مشتمل بر حل مسائل خاص است و گاهي به توسعه جستجوگرانه (exploratory development)، توسعه پيشرفته (advanced development)  و توسعه مهندسي (engineering development) تقسيم مي‌شود. تأكيد اين فعاليت‌ها معمولاً بر جنبه فناورانه آن چيزي است كه مؤسسه مي‌تواند توليد كند تا بر آنچه كه ممكن است به فروش برساند.
   آنچه در تعاريف و شرح بالا اشاره نشده است اين است كه تحقيق و توسعه تنها براي محصولات، عمليات و سازمانهاي توليدي نيست بلكه در حوزه خدمات و سازمانهاي خدماتي به خوبي قابل كاربرد و ضروري است.

 

فرصت‌هاي موجود در طراحي مركز تحقيق و توسعه

- وجود محققان و متخصصان داخلي و خارجي
- دسترسي به شبكه اينترنت
- ارزشمند بودن فرهنگ تعاون در اصول و مباني ديني و فرهنگي
- وجود مراكز علمي تحقيقاتي داخلي و خارجي
- امكان همكاري با دانشگاهها و دانشجويان علاقمند و مستعد
- استفاده از مشاركت علمي و مالي ساير دستگاهها
    در ايجاد مراكز تحقيقاتي مي‌بايستي نگرش  ما نسبت به محققان مراكز تحقيقاتي و دانشگاهها مثبت باشد و توجه بيشتري به ابتكار و نوآوري در ارائه ديدگاه هاي نوين علمي معطوف گردد.

اهداف راهبردي در طراحي و راه‌اندازي مركز تحقيق و توسعه


- تسهيل روند تحقيقات و مستندسازي نتايج آنها.
- ارتقاء جايگاه تحقيق در تصميم‌گيري و تصميم‌سازي.
- اشاعه فرهنگ تحقيق و پژوهش.
- ايجاد و توسعه بسترهاي مناسب براي خلاقيت و نوآوري.
- جلب مشاركت مراكز علمي و پژوهشي در راستاي پژوهش‌هاي مرتبط.
 
شرح فعالیت واحدهای تحقیق و توسعه
 
•    انجام تحقیقات توسعه ای و کاربردی از قبیل:
•    جذب، تطبیق، اصلاح، نوآوری و توسعه فن آوری
•    مدیریت ضایعات و کاهش آلاینده‌ها
•    افزایش بهره‌وری از طریق سنجش و ارتقاء عوامل
•    بهینه‌سازی فرآیندهای موجود با تاکید بر ارتقاء سطح اتوماسیون
•    توسعه محصولات مبتنی بر معیارهای کیفی
•    طراحی محصولات جدید با عنایت به مزیت‌های کاربردی آن
•    بهینه‌سازی مصرف انرژی
•    افزایش سهم مواد و منابع داخلی در تولید
•    کاهش قیمت تمام شده و مواد اولیه تولید
•    فرآوری مواد اولیه تا محصول نهایی

تحقیق و توسعه در مهندسی بافت
     دانش مهندسی بافت یکی از دانش های نوظهور در جهان بوده و مرزهای این شاخه از علم با سرعت بالایی در حال پیشرفت هستند. طوری که در طی کمتر از 50 سال ظهور این رشته از علم، تحقیقات و محصولات تجاری در زمینه های گوناگون بوجود آمده و در حال رشد است. محصولات تجاری در این زمینه هر روز با تغییرات جدیدی روبرو بوده و کیفیت این محصولات به طور پیوسته در حال بهبود است.    

   کمپانی های بسیاری در سطح جهانی در حال پژوهش در کاربردها و اصول مهندسی بافت بوده و سعی در بهبود کیفیت محصولات خود دارند. ماهیت بین رشته ای بودن این دانش، لزوم تحقیق منسجم و مدوّن را تبدیل به اجزای اصلی در فرآیندهای تولید محصولات مهندسی بافت نموده است.
   با توجه به نوظهور بودن این رشته و محصولات تجاری شده در این زمینه، پیشرفت و تکامل این محصولات در بستر زمان و با سرعت بالا، بامدیریت هزینه ها نیازمند تحقیق و پژوهش های دقیق علمی توسط متخصصین این زمینه از علم می باشد. این امر لزوم احداث واحدهای تحقیق توسعه در مراکز دانش بنیان و مراکز تولیدی محصولات مهندسی بافت را اثبات می نماید.

Copyright © 2018 Danesh Baft Alborz